Valentin Katasonov (1950) je ruski ekonomista. Iza njega je izuzetna karijera: profesor katedre za međunarodne finansije čuvenog MGIMO (Moskovski državni institut za međunarodne odnose), 1991-93 savetnik u Odeljenju za međunadrodne odnose i socijalne probleme UN, 1993-96 član Svetodavnog saveta Evropske banke za obnovu i razvoj, 1995-2000 zamenik direktora Ruskog programa organizovanja investicija u oporavku životne sredine itd.
Izuzetno plodan pisac. Napisao je trotomno kapitalno delo „Kapitalizam – istorija i ideologija ‘civilizacije novca'“ pa i „Postkapitalizam“. Netipično je razjašnjavao sovjetsko vreme – „Ekonomsko čudo Staljin“, „Ekonomika Staljina“… Napisao je niz knjiga o ulozi finasijskog kapitala – od osnovnih pravaca kretanja u svetskoj finansijskoj istoriji do razjašnjavanja procesa rata „finansijskog virusa protiv kineskog zmaja“, preko „religija novca“, te uvida „iza kulisa međunarodnih finansijera“ do „globalne kabale“…
Ali njegova misao je išla iza direktnih „ekonomskih tema“, nadomeštajući veberovsko razumevanje da je kapitalizam nastao na protestantskim promenama društva. Katasonov se koncentriše na pravoslavno društvo: „Pravoslavno shvatanje društva. Sociologija Konstanitna Leontjeva. Istoriozofija Lava Tihomirova“, „Metafizika i istorija“, „Filozofija i hrišćanstvo“, „Pravoslavno poimanje ekonomije“ kao i ova knjiga koja je upravo prevedana na srpski „Svet viđen očima Svetog Nikolaja Srpskog“… Sledi i „O sudbini naroda i čovečanstva“, knjiga u kojoj Katasonov inspirisan delima Sv. Nikolaja dešifruje savremena kretanja u svetu.
Valentin KatasonovLjubica Srećković2024-11-21T13:01:45+01:00