Opis
Autor je pokušao da skicira psihopolitički portret trojice diktatora (Staljin, Hitler, Tito) koji su, i zbirno i pojedinačno, nekoliko decenija bili gospodari sudbine brojnih generacija na ovim prostorima.
U uvodnom delu autor je pokušao da nađe zajednički imenitelj za njihovu biografiju, psihološki profil i tehnologiju vladanja. Pokazaće se da im je – mada su bili ideološki protivnici i pripadali raznim kulturološkim miljeima – mnogo toga bilo zajedničko: mržnja prema ocu, privrženost majci, nerazrešena edipalna drama, slični životni stil, porodični život i tehnologija vladanja.
To je, uostalom, bila i svrha – da odgovori na pitanja slična ovim: od kakvog se štofa prave diktatori, iz kakve porodice dolaze, kako vladaju?
Zaključci do kojih je autor došao ne bi trebalo da budu univerzalni i da imaju snagu pravila. Ipak, ukazao je na zanimljive podudarnosti u njihovim psihobiografskim skicama. U svakom slučaju, ovo je pokušaj da se istorija bolje razume, pristupajući joj sa one, manje poznate strane.